9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

88709121

تماس برای مشاوره رایگان

جستجو
 

چرا بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ضروری است؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ پی اچ سئو > بهینه سازی سایت  > چرا بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ضروری است؟

چرا بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو ضروری است؟

بهینه سازی سایت

یکی از کارکرد های مهم سئو، آسان سازیِ فهمیدن و آنالیز سایت توسط کاربر و ربات های گوگل است. هرچند روز به روز موتورهای جست و جو در حال پیچیده تر شدن هستند اما هنوز به خوبیِ کاربران نمی توانند سایت ها را دیده و آنالیز کنند. روش ۴ مرحله ای برای بهینه سازی سایت، به موتورهای جست و جو کمک می کند تا بفهمند این صفحه ی سایت در چه خصوصی است و چگونه برای کاربران مفید است.

دانستن محدودیت ها و ویژگی های موتورهای جست و جو به شما اجازه می دهد که محتوای سایت خود را به شکلی در آوردید که موتور های جست و جو بتوانند آن را هضم کنند. بدون بهینه سازی سایت، یک صفحه می تواند برای گوگل، بینگ، یاهو و … نامرئی باشد.

محدودیت های تکنولوژیکی موتور های جست و جو

موتور های جست و جوی بزرگ همه بر اساس قوانین مشابه عمل می کنند. زمانی که ربات های اتوماتیک جست و جو تمام وب را می گردند، لینک ها را دنبال کرده و محتوای سایت ها را در سرور های عظیم خود ایندکس می کنند. آن ها این کار را با هوش مصنوعی خیره کننده ی خود انجام میدهند. اما تکنولوژی جست و جو هنوز آنقدر قدرتمند نیست. محدودیت های فنی متعددی وجود دارد که موجب می شود در صورت در نظر نگرفتن پارامتر های لازم، مشکلات زیادی در رتبه بندی و بهینه سازی سایت ها به وجود آید. ما رایج ترین موارد را در زیر آورده ایم:

مشکلات ربات ها در رتبه بندی

۱)فرم های آنلاین: موتور های جست و جو در کامل کردن و در ادامه دنبال کردن فرم های آنلاین (مانند لاگین ها) خوب نیستند و بنابراین هر محتوایی که پشت این فرم ها قرار داره پنهان باقی می ماند.

۲)صفحات کپی: سایت هایی که از سیستم های آماده ی مدیریت محتوا استفاده می کنند، گاهی اوقات اقدام به کپی برداری از صفحاتی خاص از وب سایت های دیگر می کنندکه این یک مشکل بزرگ در راستای رتبه بندی صفحات و تشخیص پیج اصلی برای موتور های جست و جو ایجاد می کند.

۳)مسدود شدن توسط کدها: خطا در دستور العمل ربات ها ( robots.txt ) می تواند موجب مسدود شدن کامل سایت توسط موتور های جست و جو شود.

۴)ساختار با لینک ضعیف: اگر ساختار لینک های یک وب سایت ضعیف باشد، ممکن است مطالب این وب سایت به طور کامل ایندکس نشوند. یا حتی ممکن است به همین دلیل، مطالبی که ایندکس شده شاخص و مهم ارزیابی نگردند.

۵)محتوای غیر نوشتاری: هرچند موتور های جست و جو در خواندن محتوای غیر HTML بهتر هستند، درک محتوای رسانه ای برای آن ها هنوز بسیار دشوار است. این مورد شامل فایل های فلش، تصاویر، ویدئو ها، فایل های صوتی و … می شود.

بهینه سازی سایت

مشکلات تطابق عبارات کلیدی به محتوا

۱)عبارات غیر رایج: متونی که در خصوص عبارات رایجی که مردم جست و جو می کنند، نوشته نشده است. به عنوان مثال نوشتن در مورد “دستگاه های خنک کننده غذا” در حالی که مردم “یخچال” را جست و جو می کنند، کار نویسنده ی سایت را بی اثر می کند.

۲)ظرافت های زبانی: برای مثال “بلیت” و “بلیط” . زمانی که شک دارید مردم کدام را جست و جو می کنند، حتما پیش از این، توسط ابزار هایی مانند google trends ، keyword planner ، moz و … این موضوع را چک کرده و از عبارات دقیق در متن خود استفاده کنید.

۳)انتخاب مخاطبان هدف غلط: به عنوان نمونه، آماده کردن محتوای سایت برای فرانسوی ها، زمانی که اکثر کاربران ما را ایرانی ها تشکیل می دهند.

۴)سیگنال های متنی متفاوت: به عنوان مثال عنوان پست وبلاگ شما، “بهترین کافه در تهران” باشد اما محتوای سایت در خصوص “مکانی دیدنی در رامسر باشد که قهوه های خوبی هم سرو می کند” ! این پست، سیگنال های متفاوتی را به موتور های جست و جو می فرستد.

بهینه سازی سایت

مطمئن شوید که محتوای شما دیده می شود.

فهمیدن جزئیات وب سایت های سازگار با موتور های جست و جو برای بهینه سازی سایت بسیار مهم است. اما همین که حداقل ها پوشش داده شد، همانطور که در مقاله ی ۱۰ نکته طلایی برای تهیه ی محتوای کاربرپسند گفته شد، شما باید محتوای خود را به بازار عرضه کنید. موتور های جست و جو هیچ شاخصی برای ارزیابی کیفیت محتوای ارائه شده ندارند. اما به جای آن، تکنولوژی جست و جو، معیار هایی برای ارتباط و اهمیتِ پست دارد. همچنین این موتور ها، معیارها را از طریق ردیابی آنچه مردم انجام میدهند، ارزیابی می کنند. آنچه مردم کشف می کنند، می خوانند و نظر می گذارند، برای موتور های جست و جو  اهمیت دارد. بنابراین شما تنها نمی توانید یک وب سایت کامل طراحی و مطالب خوبی بارگذاری کنیدو گمان کنید بهینه سازی سایت را انجام داده اید و کار تمام است! بلکه باید این مطالب را به اشتراک بگذارید و درباره آن صحبت کنید.

+ چگونه به کمک محتوا، سایت خود را بهینه سازی کنیم؟

ماهیت رقابتیِ موتور های جست و جو:

اگر نگاهی به هر صفحه ای از نتایج گوگل بیندازید در می یابید که چرا بهینه سازی سایت، طول عمر بلند و سالمی را پیش رو دارد.

به طور میانگین ۱۰ سایت در هر صفحه از نتایج گوگل نشان داده می شوند، سایت هایی که این صفحات را پر کرده اند، بر اساس معیار های گوگل مرتب شده اند. سایتِ بالاتر از شما، تعداد کلیک بیشتر و در نتیجه مشتریان بیشتری جذب خود می کند. سایت های اول تا سوم، ترافیک بیشتری در مقایسه با سایت های بعدی از آنِ خود می کنند. واقعیت این است که همیشه توجهِ زیاد به نتایج نخست، انگیزه های مالیِ لازم برای سرمایه گذاری بر روی بهینه سازی سایت یا همان سئو را فراهم می کند. مهم نیست در آینده چگونه معیارهای رتبه بندی گوگل تغییر می کنند، وب سایت ها و کسب و کار ها برای این دیده شدن و توجه ، ترافیک کاربران و تقویت برندشان، رقابت خواهند کرد.

سئو پیوسته در حال تغییر است.

زمانی که بازاریابی موتورهای جست و جو برای اولین بار در اواسط دهه ی ۱۹۹۰ آغاز شد، در کتابچه ی راهنمای کاربر، برچسب کلماتِ کلیدی و پر کردن کلمات کلیدی در هر صفحه مرتبا به عنوان تکنیک های لازم برای بهینه سازی سایت و کسب رتبه ی بالاتر در صفحه ی نتایج مطرح می شد. در سال ۲۰۰۴، انقلابی در عرصه ی لینک های داخلی و خارجی به وجود آمد. انکر تکست ها (anchor text) پدید آمدند و خرید انبوهی از لینک های خارجی رایج شد. در آن سال ها لینک های داخلی، سال های ابتداییِ ظهور خود را تجربه می کرد. در سال ۲۰۱۱، بازاریابی شبکه های اجتماعی جزو بهترین روش های بهینه سازیِ موتور های جست و جو بود. بنابراین بسیاری از تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ که در سال ۲۰۰۴ کار می کردند، می توانند امروز به بهینه سازی سایت شما، آسیب برسانند.

آینده نامعلوم است اما در دنیای جست و جو، تغییر دائمی است. به همین دلیل بازاریابی موتور های جست و جو برای تمام کسانی که مایل به حفظ جایگاهشان در فضای رقابتی هستند، همچنان یک اولویت است. برخی معتقدند سئو در حال نابودی یا حتی معتقدند هرزنامه است! در پاسخ به آن ها ذکر این نکته ی ساده اکتفا می کند که:

“وب سایت ها برای بالا بردن جایگاه خود در موتور های جست و جو رقابت می کنند و آن هایی که تجربه و مهارت لازم برای بهبود رتبه ی خود در اختیار دارند، ترافیک و بازدید بیشتری را دریافت می کنند.”

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید